Eleven. Don't touch - Laura Priestess

Zwierzęta są boskie

Fizycznie – wszyscy jesteśmy zwierzętami. Najwięcej wspólnego mają z nimi jednak ci najsłabsi, czyli osoby starsze i dzieci.

Łącząca ich cechą wspólną jest bezbronność, zależność od silniejszych. I to właśnie nasza odpowiedź wobec ich bezbronności, to czy odpowiemy troska, opieką, czy zapanujemy nad nimi i zanegujemy ich prawa – jest miarą naszego człowieczeństwa.

Bo człowieczeństwo to nie tylko rozum, ale głównie zdolność do moralnych wyborów i współczucie.

Pewien dziennikarz napisał kiedyś, że “zwierzęta nie mają praw, bo nie mogą ich sobie nadać”. Niestety w ten sposób bywają traktowane również dzieci.

Klasycznym przykładem są opinie na temat dziecięcej seksualności: dziecko ma być aseksualne, nie ma prawa reagować seksualnie: “rozumiem, że dorosły może poczuć podniecenie od klapsa, ale dziecko?!”, “dziecko, które reaguje seksualnie na klapsa jest chore”.

Nawet przytoczenie słów wybitnych specjalistów, umieszczenie ich jako motta książki nie przekona tych, którzy wiedzą lepiej. Dziecko ma być – według nich – aseksualne, jeśli nie jest, to znaczy, że to ono jest winne.

To przedmiotowe traktowanie w identyczny sposób dotyka zwierzęta: istnieją by służyć ludziom.

“Dzieci i ryby nie mają głosu” – te ryby i ten głos symbolizują podległość zwierząt i dzieci wobec istot silniejszych.

“…im jesteś silniejszy, tym więcej masz nie tyle praw, ile obowiązków” – pisze Szymon Hołownia w “Boskich zwierzętach” – jednej z najpiękniejszych książek jakie czytałam.

Autor podkreśla w niej, że bycie “pro-life” to “bycie za życiem zawsze i wszędzie…”

Zawsze, gdy czytałam o okrucieństwie wobec zwierząt, zastanawiałam się, skąd bierze się ta obojętność wobec cierpienia? Szymon Hołownia pisze o naturalnym, dziecięcym odruchu do współczucia i miłości do zwierząt. Niestety, gdy przejawiają go dorośli, jest wyśmiewany i przezywany “bambizmem”.

To obowiązek nas, dorosłych by tego naturalnego dobra w dzieciach nie zniszczyć.