Eleven. Don't touch - Laura Priestess

Przemoc seksualna v/s rak

Co mają wspólnego trauma przemocy seksualnej i nowotwór tarczycy?

W moim przypadku miały bardzo dużo. Obydwa budziły we mnie wielki strach. Starałam się wierzyć, że jeśli zasłonię oczy, zatkam uszy, to w jakiś magiczny sposób ich nie będzie. Zakopałam okrutną traumę seksualną pod najdalszym zakątkiem dywanu. Tak samo zrobiłam z myśleniem o guzku w tarczycy. Jakby moja uwaga miała jakiś wpływ na ich istnienie.

Wszyscy mówili: “nie ruszaj”, “nie szukaj sobie”, “biopsja jest niebezpieczna”, “samo zniknie”.

Jednak zarówno trauma wykorzystania seksualnego, jak i rak – nie znikają od nie poświęcania im uwagi. Jest dokładnie na odwrót. Wraz z czasem rosną, zatruwają ciało i duszę.

Bałam się diagnozy, słowa “rak”. Bałam się przyznać sama przed sobą, że ktoś mnie przemocą dotykał i zrobił mi krzywdę. Ale diagnoza to pierwszy krok do wyleczenia. Im szybciej zostanie zrobiony, tym lepiej.

25 maja to Światowy Dzień Tarczycy, o której mówi się zdecydowanie za mało. Nie miałam pojęcia, że steruje ona całym organizmem.

Dlatego, jeśli czujecie się stale zmęczeni, senni, wasza waga wymyka się spod kontroli, wypadają włosy, jesteście drażliwi i nerwowi – koniecznie zróbcie USG i badanie hormonów tarczycy. Sama męczyłam się z tymi objawami parę lat, nim okazało się, że mam Hashimoto. Hormony od endokrynologa pomogły mi od razu.

Jeśli czujecie się dobrze, również róbcie te badania raz w roku. Dla bezpieczeństwa i zdrowia. A jeśli pod waszym dywanem siedzi zamieciony przed laty potwór – nie wahajcie się szukać pomocy.